Jdi na obsah Jdi na menu
 


Letní misijní výjezd 2007

26. 8. 2007

V letošním létě jsem navštívil Ukrajinu dvakrát v červnu a v srpnu. V červnu se synem Vaškem a v srpnu s manželkou Dankou, synem Vaškem a Markem Sikorou.

Církve v Kyjevě

Na rozdíl jiných měst na Ukrajině v Kyjevě je velké koncentrace církví a můžete si vybrat, kterou v neděli navštívíte. V sobotu jsme navštívili mesiánský sbor tzv. Obščinu, kde je pastorem br. Boris a jak jsme se dověděli, je tento sbor největším mesiánským sborem na světě. V sobotu mají tři shromáždění a my navštívili to poslední, nádherné chvály a spousta svědectví o Boží milosti k nám lidem. V neděli dopoledne jsme navštívili sbor Spasení, který navštěvujeme spolu s dětmi z Otčího domu a po shromáždění jsme spěchali do sboru Hillsong. I zde jsme byli dotčeni Božím duchem. Druhou neděli jsme měli možnost sloužit ve sboru Svoboda v Apostolovu.

Rozloučení s panem Velvyslancem

Poslední týden v červnu jsme se byli rozloučit s panem Velvyslance Karlem Štindlem a jeho manželkou Alenou, kteří pomáhali našemu dětskému domovu Otčij dom. Po pěti letech se museli ač neradi vrátit zpět do ČR. Na tomto rozlučkovém routu se přišlo rozloučit mnoho kyjevských přátel z řad intelektuálů a rovněž ředitel Otčího domu Roman Kornyjko s manželkou Natašou. Manželům Štindlovým jsme poděkovali za jejich pomoc bezprizorním dětem na Ukrajině. Kéž by Pán dal, aby nový pan Velvyslanec byl stejně otevřený na pomoc dětským domovům, jako ten minulý.

Návštěva na Ostrově pokladů

Díky Boží milosti jsme měli možnost znovu otevřít rehabilitační středisko na řece Dněpr v Kyjevě Ostrov pokladů. Letos bylo na ostrově 23 dětí a z toho by mělo jít do Otčího domu patnáct. Dvě děti půjdou do dětského domova v Chotově, čtyři sourozenci zpět k rodičům, kteří ve stejnou dobu procházeli rehabilitací ze závislosti na alkoholu a dvě děti rovněž ke svým rodičům. Letos na ostrově byly hlavně děti z problematických rodin, které nebyly závislé na drogách nebo lepidlech a proto ani žádné dítě z ostrova neuteklo.

Supčiki v Apostolovu

Již několikrát jsem vám psal o dětech z problematických rodin, které každý den navštěvují polévkový projekt tzv. supčiki. V červnu jsme s dětmi mohli strávit jeden den v táboře v Petrovém a v srpnu jsme je navštívili hned po obědě, kde měly zkoušku na vystoupení ve sboru. Jak nám řekla vedoucí projektu, za posledního půl roku se obrátili další 4 rodiče těchto dětí. Děti nám ukázaly scénku, přednesly básničku a zazpívaly několik písní. Všech 15 dětí, které navštěvují polévkový projekt se obrátilo k Pánu a hlavní jejich touhou bylo, aby se jejich rodiče obrátili od alkoholu k Ježíši a mnohé děti vydávají o této milosti svědectví. Díky vaší pomoci, mohli bratři postavit na zahradě sprchu, kde se děti mohou osprchovat.

Novinky z Mariupolu a Chotova

V červnu jsme navštívili oba dětské domovy Obnovlenie i Piligrim a v obou nyní přecházení na domov rodinného typu. V Obnovlenií předělávají chlapecký blok, aby se místo kluků nastěhovala rodičovský pár, který adoptuje 5 chlapců a 2 dívky. Ostatní kluci, kteří nebudou adoptováni tak se přestěhují do druhé budovy, kterou nyní dostavují. V Piligrimu našli dva manželské páry a každá rodina adoptovala po sedmi dětech, bývalých dětí z ulice.

V září loňského roku byl otevřen další křesťanský dětský domov nedaleko Kyjeva v Chotově. V tomto domě jsme byli již v roce 1999, kdy v něm sídlily děti z Otčího domu a pak se přestěhovaly do svého domu v Petrivském. Nyní v tomto domově žije 12 dětí, které ještě nedávno žily na ulici se sáčkem lepidla v kapse, nyní mají novou budoucnost, jiný smysl života. Je tam i velmi talentovaný chlapec, který začal hrát dorosteneckou ligu za Dynamo Kyjev. Za rok svého působení pomohli pracovníci domova čtyřiceti dětem se vrátit domů nebo novou rodinu. Dokonce našli matku, která utekla za prací do Itálie. Vrátila se pro svého syna, udělala mu pas a vzala si ho do Itálie.

Svědectví pro TWR

Nedávno jsem byl požádán rozhlasovou stanicí TWR, že by chtěli zřídit pořad pro Ukrajince, kteří pracují a žijí u nás dvacetiminutový pořad. Teď jsme byli jen na dvou místech, ale i tak se mi podařilo sehnat 10 zajímavých svědectví od křesťanů z Apostolova a z Kyjeva. Pastor Pavel Golub mi namluvil 9 čtyřminutových kázání. Zřídil jsem si studio na záchodě, protože v každém pokoji byl slyšet hluk z ulice i když jsme nahrávali okolo půlnoci. Byli to zvláštní svědectví o vysvobození z drog, alkoholu, nebo i prostě že se šli podívat z recese na vodní křest a tam odevzdali svůj život Ježíši.

Jeden příběh mě, ale úplně dostal a ten mi řekla Saša dívenka z Otčího domu. Dnes je jí 20 let a měla by se brzy vdávat a znám ji od dvanácti let, kdy přišla do domova. Oba rodiče byli a jsou alkoholici. Saša má ještě 3 starší sestry. Každý den se v jejich jednopokojovém domku pilo a Saša říkala, že jich tam spávalo až 11 lidí, kromě nich i pijani, kteří se nemohli kvůli stupni alkoholu vrátit domů. Rodiče ji posílali od čtyř let žebrat, často ji bili i lidé, kteří u nich pili. V šesti letech se nějak v Kyjevě zatoulala a nestihla poslední autobus domů a tak nocovala pod mostem, kde ji našli kluci a vzali ji do kanálu. Druhý den, aniž by si toho rodiče všimli se vrátila domů. Saša stále častěji přespávala v kanálech a jednoho dne oznámila sestrám, že se již nevrátí. To ji stále bylo 6 let. Ptal jsem se ji proč v šesti letech utekla, chápu, že byla bita, nenáviděna, ale kdo ji v šesti letech řekl, že na ulici to bude lepší, to jsem nepochopil. Asi v desíti letech ji našel na ulici bratr Tolik, který se pomáhá dětem a on Sašu brával k sobě domů i do církve a v desíti ji přivedl do Otčího domu. Jsem vděčný Bohu, za lidi, kteří pracují s bezprizorními dětmi a neodvrhují je od sebe, ale chtějí jim pomoci změnit jejich život.

(Celé její svědectví si můžete přečíst v rubrice: Svědectví.)

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář